O autorze
Politolog. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 1998-2000 pracował wspólnie z Tadeuszem Syryjczykiem w Ministerstwie Transportu i Gospodarki Morskiej. Od 2004 r. w Zespole Doradców Gospodarczych TOR. Wcześniej zajmował się polityką. Na początku w Unii Wolności, gdzie m.in. pełnił funkcje członka Zarządu Krajowego UW i p.o. rzecznika prasowego. W latach 2003–2005 pracował w zespole Przewodniczącego Klubu Parlamentarnego PO Jana Rokity nad dokumentem „Państwo dla Obywateli – plan rządzenia 2005-2009” w kwestiach związanych z reformą kolei i budową dróg. Autor licznych publikacji prasowych i współautor publikacji książkowych.

Bieńkowska – pierwsza po Tusku

Nowy resort, który powstanie z połączenia ministerstw rozwoju regionalnego i transportu to odważna decyzja Premiera, aczkolwiek obarczona dużym ryzykiem. Stworzony zostanie urzędowy moloch, a więc jeśli ma być dobrze zarządzany, musi oprócz E. Bieńkowskiej mieć nowe, sprawne kierownictwo, które weźmie na siebie realizację czarnej roboty. Inaczej zatonie, choćby w morzu tysięcy dokumentów, które każdego dnia wylądują na biurku minister.

E. Bieńkowska będzie niedługo pierwszą po Tusku. Ma sprawnie zakończyć mijającą powoli perspektywę finansową 2007-2013, naoliwić machinę perspektywy kolejnej i ratować te miejsca, gdzie z wydatkami jest najgorzej, a myślę tutaj przede wszystkim o kolei. Ma przy okazji ratować notowania Rządu i PO akcentując wykorzystaną przez Polskę szansę funduszy europejskich i wywalczone równie duże środki na lata kolejne.Nic dziwnego, że PiS, który dotychczas raczej nie krytykował szefowej resortu rozwoju regionalnego, przystąpił do frontalnego ataku. E. Bieńkowska, mimo że jest członkiem rządu i senatorem z ramienia PO, trzymała się od polityki z daleka. To była słuszna decyzja, która stała się jej atutem. Zapewne zdaje sobie jednak sprawę, że stała się teraz jednym z głównych celów i że jeśli da się sprowokować, straci opinię pro państwowca.

Zwłaszcza, że wczorajszy atak był jakimś kociokwikiem. Co ma bowiem wspólnego brak dróg na Euro2012 z rozliczeniem się z euro na czas? Europoseł Tomasz Poręba nie wie, że rozliczamy się z funduszy do 2015? Owszem, pod statystyką kolejnych kilometrów otwieranych odcinków dróg kryją się problemy firm wykonawczych, wzrost bezrobocia etc., ale z drugiej strony GDDKiA jest jednym z najlepszych beneficjentów środków unijnych. Na konta zwrócono już Polsce 33 mld zł., czyli w okolicy 70 proc. należnych kwot, jak więc można sugerować, że w drogownictwie coś nam grozi z pieniędzmi UE? Nawet przy pamiętnym zablokowaniu środków, w związku z podejrzeniem zmowy cenowej, wybroniliśmy się, bo system kontroli jednak zadziałał i żadnych konsekwencji ze strony Brukseli nie było.

W polityce wszyscy wszystkim chcą spuścić łomot. Wolałbym, żeby dyskusje wokół aspektów związanych z członkostwem w Unii były tego łomotu pozbawione i żeby wszystkim chodziło o wygraną naszego kraju, a jeśli już spory mają się toczyć, to niech przynajmniej opierają się na prawdziwych argumentach. Hasło „Polska marnuje środki”, to dla mnie zohydzanie Polakom Unii. Tak się nie robi! Mamy wpadki - jak każdy kraj - ale nie marnujemy szansy jaką dostaliśmy. Dlatego trzymam kciuki za Bieńkowską!
Trwa ładowanie komentarzy...